Menu stránky
Deti
Ženy
Rodina
Masáže detí a dojčiat
Lektorka: Žaneta Zelmanová, tel. 0905/264125- v prípade zaujmu kontaktujte
"Keď hladkáme a túlime sa s našimi deťmi, dávame im pocit tepla, bezpečia a lásky, pomáhame im vytvárať si sebadôveru a istotu do ďalšieho života. A keď ich hladíme cielene, už je to vlastne jemná masáž."
Masáž detí prispieva k harmonizácií detského organizmu, ovplyvňuje svalstvo a tým správne držanie tela, podporuje tok krvi a lymfy, stimuluje pokožku a jednotlivé nervové zakončenia, napomáha prúdeniu energie v tele, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. U novorodencov masáž zmierňuje popôrodnú traumu. Hyperaktívne ratolesti krásne upokojuje, pomáha detičkám s poruchami učenia a spánku. Dokonca môžeme vylepšiť aj stavy detí so svalovou dysfunkciou či Downovým syndrómom.
Matky v prírodných kultúrach si vedomosti o masáži detí odovzdávajú z generácie na generáciu a vždy ju považovali za veľmi dôležitú pre vývoj svojho dieťatka spolu s dojčením a nosením na svojom tele. V našej dobe sa však už na tieto láskyplné prejavy nekladie taký dôraz, zabudli sme, aké je to dôležité pre naše deti, a že tento čas, keď nás najviac potrebujú, týchto prvých pár rokov, sa nedá ničím vynahradiť. Naučme sa dávať ale aj prijímať láskyplné dotyky, ktoré nám pomôžu skrášliť a ozdraviť náš uponáhľaný život.
Takáto jemná masáž je vhodná už pre novorodencov (tu prevádzame masáž len náznakovo), cez dojčatá a batoľatá až po dospievajúcich aj dospelých. Budúci oteckovia masážou pomôžu zmierniť obtiaže v tehotenstve a naladia sa na bábenko v brušku. V takom prípade postupujeme samozrejme veľmi opatrne, najmä v oblasti bruška len jemne vtierame rastlinný olej do pokožky a ak chceme použiť vonnú silicu, veľmi opatrne vyberáme vhodné éterické oleje pre obdobie tehotenstva.
Nastávajúce maminky môžu v duchu „masírovať“ svoje dieťatko už v brušku, čo mu prinesie príjemnú pohodu a intenzívny pocit mamičkinej lásky.
Pri masážach detí sa môžu striedať obidvaja partneri, čo je veľmi dôležité pre harmonický rozvoj detskej osobnosti.
Môžeme pri tom počúvať relaxačnú hudbu, alebo sa len tak rozprávame, vymýšľame si básničky, ktoré sa hodia k tomu, ako masírujeme. Ak chce dieťatko, aby sme mu spievali, vyberme si jeho obľúbenú pesničku. Dôležité je, aby sme sa dívali navzájom do očí.
Pred začatím masáže sa najskôr zbavme negatívnych emócií z uplynulého dňa, nalaďme sa a sústreďme len na svojho miláčika.
Medzi maminkou a dieťatkom nedochádza len k fyzickému kontaktu, ale najmä k intenzívnemu energetickému prepojeniu. Bábätká majú intenzívne vyvinutý čuch, preto používame len jemné rastlinné za studena lisované oleje / napríklad slnečnicový, mandľový/. Nič príliš intenzívne, pretože dieťa miluje najmä vôňu svojej matky. Od pol roka môžeme začať s používaním kvalitných prírodných éterických silíc, ktoré prehlbujú účinok masáže a pôsobia nielen na telo ale aj na dušu dieťatka aj rodiča.
Pre dojčiatka je vhodný napríklad harmanček, medovka, ruža, pomaranč, mandarínka, eukalyptus. Niektoré z nich sú dosť drahé, ale môžete si ich zaobstarať už nariedené v nosnom oleji za prijateľnú sumu. Niektoré aromaterapeutické firmy ponúkajú zvlášť jemné BIO-oleje z biologicky pestovaných rastlín, z nich môžete použiť napríklad levanduľu lekársku alebo eukalyptus radiata. Asi tak 24 hodín pred masážou prevedieme test znášanlivosti: nanesieme kúsok pripraveného masážneho oleja na predlaktie, ak nespôsobí žiadnu nepríjemnú reakciu na pokožke ani v správaní dieťatka, vybrali sme tú správnu vôňu.
Prostredníctvom silíc urýchlime aj proces adaptácie nášho potomka v materskej škôlke. Jednoducho mu nakvapkáme jeho obľúbený olejíček na šaty alebo na vreckovku, a bude ho upokojovať a pripomínať domov. Vhodný je nerol, jazmín, harmanček, ylang-ylang, levanduľa, majoránka. V niektorých MŠ používajú zmes vôni aj pri spinkaní a hraní sa škôlkarov.
Uvediem dávkovanie éterických silíc pre deti pri masáži z knihy Aromaterapia v pediatrii:
od pol roka - na 2 lyžice nosného oleja -1 kvapku silice
od 1 roka - na 1 lyžicu nosného oleja - 1 kv. silice
od 5 rokov - na 1 lyžicu - 2-3 kv. silice
od 10 rokov - na 1 lyžicu 3-5 kvapiek silice
Masáž robíme, ak sa dá, každý deň, najmenej pol hodinu po jedení, pred alebo aj po kúpeli. Každé dieťa je individuálne, preto sa prispôsobíme jeho potrebám. Niektoré uprednostní masáž ráno, iné večer. Aj keď niektoré deti odmietajú dotyky, neznamená to, že ich nepotrebujú, práve naopak. Takýmto jedincom sa musíme venovať veľmi citlivo, trvá to niekedy aj celé mesiace, kým ich zbavíme bloku z dotykov Pri niektorých zdravotných ťažkostiach sa najskôr poraďme s lekárom alebo masážnym inštruktorom, napríklad pri horúčkach, alergiách, nevoľnostiach, akútnych infekciách, srdečných alebo iných závažných ochoreniach!
Používame techniku masáže podľa V. Schneiderovej - McClureovej, ktorú vyučuje pani Jana Hašplová. Možno ste sa už aj stretli s jej knihou Masáže dětí a kojenců, kde je táto metóda rozpísaná aj s ilustračnými fotografiami. Spája techniky indickej, švédskej a reflexnej masáže. Napríklad indická masáž končatín smeruje od pliec a bedier k prstom, čo zbavuje napätia a stresu, švédske ťahy sú vedené opačne, podporujúc krvný obeh smerom k srdcu. Stimuláciu reflexných bodov praktizujeme pri masírovaní chodidla.
Pre dokonalé ovládanie techniky je najlepšie absolvovať kurz, kde sa to všetko spolu s vaším dieťatkom naučíte.